Bu insanları hiç tanımadınız: Cüce doğup dev olan adam, 197 yıl yaşayan Çinli, insan eti yiyen Venezuelalı

9. Roy Sullivan

Roy Sullivan, Virginia’daki Shenandoah Ulusal Parkı’nda eski bir park bekçisiydi. 1983 yılında 71 yaşındayken, sevdiği kadın tarafından reddedildiği için kendi kendini vurarak öldü.

Buraya kadar Sullivan’ın hayatında olağandışı, nadir ya da tuhaf bir şey yok, ancak şu var: tarihinde başka herhangi bir insandan daha fazla kaydedilmiş kez yıldırım çarpan kişi olarak Guiness Dünya Rekorunu elinde tutuyor. Bu çarpmaların ilki 1942’de gerçekleşmiş, ardından 1969, 1970, 1972, 1973, 1976’da devam etmiş ve sonuncusu 1977’de gerçekleşmiştir. Yıldırım çarpma olasılığının 100.000.000.000.000.000.000.000.000.000’da 4,15 olduğu düşünülürse bu durum daha da tuhaflaşmaktadır.

Sullivan kendisine ilk kez 1942 yılında değil, çok daha önce yıldırım çarptığını hatırlıyor. Çocukken bir tarlada buğday biçen babasına yardım ediyormuş, ancak daha sonra bunu kanıtlayamadığı için hiçbir zaman iddia etmemiş.

8. Adam Rainer

Rainer, tarihte hem cüce hem de dev olduğu kaydedilen tek kişidir. Avusturya’da doğdu. 1917 yılında orduya katılmak için teste tabi tutuldu ancak boyu orduya katılmak için çok kısaydı. Bu testler sırasında boyu 18 yaşında 4 138 cm. ve 19 yaşında 139 cm. olarak ölçülmüştür.

Daha sonra, muhtemelen hipofiz tümörünün bir sonucu olarak, dramatik bir büyüme gösterdi. 1930 yılında ameliyat edildi ve ameliyattan birkaç ay sonra tekrar ölçüldü. Ayakta dururken boyu 2 metre 6 cm. ölçüldü ancak omurga eğriliği daha şiddetliydi, bu da hala büyümekte olduğunu ve büyümesini durdurma operasyonunun başarısız olduğunu gösteriyordu.

1950’de öldüğünde boyu 215 cm. ayakları 13,1 inç, elleri 9,4 inçti ve 241 kilo ağırlığındaydı. Gerçekten de küçük bir devdi.

7. Lina Medina

1939 yılında Peru’da fakir bir köylü 5 yaşındaki kızını şehirdeki hastaneye getirmiş, kızda aylar önce garip bir tümör çıkmış. Bölgenin batıl inançlarına göre bölgenin kötü tanrısı kızın içinde uzun bir yılan büyütmüştü; bu yüzden ailesi onu önce şamanlara tedavi ettirdi. Ancak bir çare bulamadıkları için gerçek bir doktora görünmeye karar vermişler.

Gonzalo Lozada ona katılan ve sezaryen yapan doktordu. Doktor onu röntgen ışınlarıyla muayene etti ve küçük kızın hamile olduğunu anladı. Doktor yetkilileri aradı ve kızın babası çocuk istismarı suçlamasıyla hapse atıldı ancak delil yetersizliği nedeniyle kısa süre sonra serbest bırakıldı. 75 yıl sonra babanın adı hala bilinmiyor.

Bu küçük kızın adı Lina Medina’dır ve 14 Mayıs 1939’da beş yıl, yedi ay ve 21 günlükken tarihin en genç annesi olmuştur. Çocuğuna onunla ilgilenen doktorun adı verildi ve 40 yaşında bir kemik iliği hastalığı nedeniyle öldü. Lina halen Peru’da Chicago Chico (Küçük Chicago) adlı küçük bir kasabada yaşamaktadır.

6. Julia Pastrana

Ünlü doğa bilimci Charles Darwin onun “son derece iyi bir kadın” olduğunu söylemiştir. Hipertrikosisterminalis adı verilen genetik bir rahatsızlığı vardı, bu nedenle yüzü ve vücudu düz siyah saçlarla kaplıydı. Kulakları ve burnu alışılmadık derecede büyüktü ve dişleri düzensizdi. Bu son duruma diş eti hiperplazisi adı verilen nadir bir hastalık neden oluyordu.

Julia 1834 yılında Meksika’nın Sinaloa eyaletinde doğdu. Daha sonra Theodore Lent onu Amerika Birleşik Devletleri’nde keşfetti ve kendisiyle evlenmeye ikna etti. Lent onu ABD ve Avrupa’da ucube gösterilerinde gezdirdi. “Dünyanın en çirkin kadını” olarak adlandırılan Julia, buna rağmen tatlı bir şarkı sesine, iyi bir müzik ve dans zevkine sahipti, üç dil konuşabiliyordu.

Julia 25 yaşındayken Lent’e hamile kaldı. Çocuk, annesi gibi kıllı doğdu ancak birkaç saat sonra öldü. Hamileliğin doğum komplikasyonları nedeniyle Julia da 5 gün sonra öldü.

Kocasının açgözlülüğü bununla da bitmedi. Julia ve çocuğunun cesetlerini mumyalattı, Avrupa turunda göstermek için şık bir şekilde giydirdi. Cesetler 2013 yılında Sinaloa’da gömülene kadar farklı sahipler arasında el değiştirdi.

5. Carl Tanzler

Tanzler ABD’ye taşındığında ellili yaşlarındaydı ve Florida’da Deniz Hastanesi’nde çalışmaya başlamıştı. 1930 yılında 22 yaşında Kübalı bir kadın tedavi olmak için hastaneye geldi. Kadının adı Helena Hoyos’tu ve Tanzler ona umutsuzca aşık oldu.

Carl ona aşkını itiraf etti ama bildiğimiz kadarıyla Hoyos bu aşka hiç karşılık vermedi. Onu ölümden kurtarmak için çaresizce (tüberküloz hastasıydı), çeşitli ilaçlarla ve röntgenle tedavi etmeye ve iyileştirmeye çalıştı. Tanzler’in tüm çabalarına rağmen Hoyos Ekim 1931’de ailesinin evinde öldü.

Nisan 1933’te bir akşam Tanzler, Hoyos’un cesedini anıt mezardan çıkarıp kendi evine taşıdı. Cesedin kemiklerini telle birbirine bağladı ve yüzüne cam gözler taktı. Deri çürüdükçe, balmumuna batırılmış ipek kumaşla değiştirdi. Saçlar kafa derisinden döküldükçe, Tanzler Hoyos’un saçlarından bir peruk yaptı ve cesedin kalıntılarına çorap, mücevher ve eldiven giydirdi. Tanzler ayrıca cesedin kokusunu ve çürümesinin etkilerini maskelemek için bol miktarda parfüm ve koruyucu madde kullandı.

Ekim 1940’ta Elena’nın cesedi nihayet bulundu. Tanzler tutuklandı ve gözaltına alındı. Psikiyatrik muayeneden geçirildi ve akli dengesi yerinde bulunarak serbest bırakıldı. Saplantısından ayrı kalan Tanzler, Hoyos’un gerçek boyutlu bir heykelini yaptı ve ölene kadar onunla yaşadı.

4. Gottfried Knoche

Freiburg Üniversitesi’nde okuyan ve 1837’de tıp alanında uzmanlaşan bir Alman’dı. 1840 yılında Venezüella’ya göç ederek La Guaira’ya yerleşti ve bazen ücretsiz olarak yoksul halkla ilgilenmeye başladı. 1854 yılında Caracas Çocuk Hastanesi’ni kurdu.

Knoche’yi ünlü yapan şey, sonsuza dek kaybolduğunu düşünebileceğimiz büyüleyici ama gizli bir bilimsel katkıydı: cesetlere enjekte edildiğinde organların çıkarılmasına gerek kalmadan anında mumyalamaya neden olan bir iksir geliştirdi.

1869 yılında Jose Pérez adında bir asker zatürreden ölmüş ve cesedine sahip çıkılmadığı için doktor Knoche onu mumyalayarak ofisinin kapısına ve daha sonra da çiftliğinde bulunan aile anıt mezarının girişine koymuştur.

Döneminin ünlü politikacılarından Tomas Lander de ailesinin isteği üzerine mumyalanmıştır. Mumyayı giydirdiler ve evlerinin girişine oturttular. Sergi, 1884 yılında Ulusal Hükümet’in Lander Ailesi’ne mumyayı gömmelerini emretmesiyle sona erdi.

Knoche ayrıca köpekleri ve kedileri mumyalayarak eğlenmiş ve onları çiftliğin stratejik noktalarına koyarak korkutucu ve öfkeli görünmelerini sağlamış ve buranın bekçileri olarak hizmet etmelerini sağlamıştır.

Knoche ölmeden önce kendisine ve yakınlarına uygulanmak üzere formülden hazırlanmış iksirler bırakmış ve 1901 yılında vefat ettiğinde mumyalanmış ancak kalıntıları kaybolmuştur.

3. Gloria Ramírez

Gloria’nın iki çocuğu vardı ve ev hanımıydı. 1963 yılında doğdu ve 1994 yılında öldü. Ölümündeki garip koşullar nedeniyle kendisine zehirli kadın adı verildi.

1994 yılının bir akşamında Riverside General Hastanesi’nin acil servisine ileri evre kanser ve taşikardinin etkileri altında girmiştir. Bir hemşire kolundan kan almaya çalıştı ancak tüpten gelen amonyak benzeri bir koku başını döndürdü ve daha sonra bayıldı. Yerine gelen hemşire Gloria’nın kanında manila renginde partiküller olduğunu fark etti. İkinci hemşire de bayıldı ve daha sonra solunum terapisti bayılan üçüncü kişi oldu. Acil servisteki tüm hastaların otoparka taşınması emredildi. Saat 9’u 10 geçe Ramirez’in kansere bağlı böbrek yetmezliği nedeniyle öldüğü açıklandı.

Ramirez öldükten iki ay sonra cesedi otopsi ve defin için çıkarıldı. Kalbi kayıp ve organlarının çoğu dışkı ile kirlenmiş olduğu için ölüm nedenini belirlemek imkansızdı. Çok kötü bir şekilde çürümüştü.

2. Li Ching Yuen

Harika, güzel, gizemli ve tuhaf, hepsi de Çin’i tanımlayabilecek dört geçerli sıfat. Listemizdeki bir sonraki kişi oradan geliyor, eski bir fantezi kitabından alınmış gibi görünen bir adam, adı Li Ching Yuen ve en çok yaşayan adam olduğu iddia ediliyor, şaşırtıcı sayı 197 veya 256 yıl…

Ancak Yuen’in uzun ömürlü olduğuna dair kesin bir kanıt yoktur ve rekor ona atfedilmemiştir. Yuen’in kendisi 1736’da doğduğunu iddia ederken, tartışmalı kayıtlar 1677’yi göstermektedir. Gerçek doğum tarihini tespit etmek mümkün olmamıştır.

On yaşına geldiğinde Çin’in dört bir yanını dolaşarak şifalı bitkiler toplamaya başlamıştı. İlk 100 yılının geri kalanında da bunu yapmaya devam etti. Sırrı sorulduğunda Li Ching-yuen şu cevabı verdi: “Sakin bir kalbe sahip ol, bir kaplumbağa gibi otur, bir güvercin gibi neşeli yürü ve bir köpek gibi uyu.”

Bazıları onun 23 eşini gömdüğünü, öldüğünde 60 yaşında bir kadın olan 24. eşiyle birlikte yaşadığını ve on bir kuşaktan torunları olduğunu söylemiştir. Sağ elinin tırnakları altı inç uzunluğundaydı.1930 yılında Chengtu Üniversitesi’nden Profesör Wu Chung, Çin İmparatorluk Hükümeti’nin 1827 yılında Li Ching’in 150. doğum gününü kutladığına dair kayıtlar buldu ve bu onu 256 yaşında yapıyordu.

1. Dorangel Vargas

San Cristóbal, Venezuela. Günlerden 12 Şubat 1999. Bir Sivil Güvenlik görevlisi acil bir çağrıya cevap verdi. Bu ürkütücü bir ihbardı: iki çocuk nehir kenarındaki bir parkta insan kemikleri bulmuştu. Polis olay yerine geldi ve altı kişinin daha kalıntılarını buldu: eller, ayaklar ve kafalar.

Etrafta yapılan araştırmalar, polisi komşuların deli olduğunu düşündüğü bir adamın yaşadığı fakir ve küçük bir eve götürdü. Polis karakolunda sorgulanan adamın ilk sözleri çok etkileyiciydi: “Erkek etinin tadı kadınlarınkinden daha güzel, kadınların tadı tatlı, erkeklerin tadı daha güzel: barbekü gibi, jambon gibi. Kadınlarınsa hayır, onları yemek çiçek yemek gibi”.

Bu adam 1957 doğumlu Dorangel Vargas’tı ve şu anda Venezüella’da bir hapishanede tutuklu bulunuyor. Kendisi paranoid şizofreni hastasıdır.

O yıl ulusal televizyonda yayınlanan bir röportajında işlediği cinayetlerin ayrıntılarını anlattı. Çok hassas ve katı bir aşçıydı, özellikle de yediği insanların besin içerikleri konusunda endişeliydi. Şöyle demişti: “Şişman adamları asla öldürmedim, onlarda çok fazla yağ ve kolesterol var” ve yemek pişirirken: “Eti çok iyi yıkamalı ve baharatlamalısınız, bu şekilde hastalıklara yakalanmaktan kaçınırsınız, dillerle gerçekten iyi bir güveç yaparım ve çorba yapmak için gözleri kullanırım.”

Geçenlerde bir gazeteci ona hapisten çıktıktan sonraki planlarını sorduğunda şöyle cevap verdi: “Sadece dışarı çıkmak ve insanları yemek istiyorum, benim olayım bu.

1995’ten 1999’a kadar 40 kişiyi öldürdüğü ve yediği tahmin ediliyor. Nehir çevresinde avlanıyor, onları tüple vuruyor ve eti taze tutacak bir buzdolabı olmadığı için öldürüyordu. Haftada 2 kişiyi öldürüyordu.

Hapishanede diğer mahkumlar davranış problemleri yaşadıklarında Dorangel’in kafesine konulmakla tehdit edilirler, hemen uslanırlar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x